Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-05, 10:00 Autor: PAP

Łódź/ Aktorka, reżyserka i dyrektorka Teatru Żydowskiego Ida Kamińska będzie miała swoją gwiazdę na Piotrkowskiej

Aktorka i reżyserka oraz dyrektorka Teatru Żydowskiego Ida Kamińska zostanie uhonorowana gwiazdą w Łódzkiej Alei Gwiazd na ul. Piotrkowskiej. Jej odsłonięcie nastąpi we wtorek. Po uroczystości zaplanowano pokaz filmu "Sklep przy głównej ulicy" z pierwszoplanową rolą Kamińskiej, za którą otrzymała nominację do Oscara.

O kolejnej artystce dołączającej do grona światowych sław kina i sztuki w Alei Gwiazd na najpopularniejszym łódzkim deptaku poinformowało Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, które jest fundatorem gwiazdy Kamińskiej.


Jak podkreśliło towarzystwo, zmarła w 1980 roku aktorka była jedną z najwybitniejszych, obok swej matki Ester Rachel, przedstawicielki teatru jidysz i jedyną Polką nominowaną do Oscara za pierwszoplanową rolę kobiecą.


Ida Kamińska urodziła się 4 września 1899 r. w Odessie, w hotelu teatralnym. Była córką zwanej matką teatru żydowskiego Ester Rachel Kamińskiej oraz aktora i reżysera Abrahama Izaaka Kamińskiego. Na scenie pojawiła się już w wieku sześciu lat w sztuce "Matka" Dawida Pińskiego. Sama za swój debiut teatralny uważała rolę Izaaka w "Ofierze Izaaka" Abrahama Goldfadena. Miała wtedy 16 lat. Już trzy lata wcześniej zadebiutowała w filmie - zagrała Szajndełe w "Mirełe Efros" u boku matki, ojca i siostry Reginy.


W 1918 r. wyszła za mąż za Zygmunta Turkowa, aktora i reżysera. Założyli Warszawski Żydowski Teatr Artystyczny. Wystawiali sztuki żydowskich klasyków: Ettingera, Sforima i Asza, ale też Moliera, Gogola i Hugo. Kamińska występowała w teatrze, także na scenach w Belgii i Francji, reżyserowała, tłumaczyła sztuki. Po rozpadzie Warszawskiego Żydowskiego Teatru Artystycznego i małżeństwa, założyła własny zespół, który od 1937 r. miał siedzibę w warszawskim Teatrze Nowości.


Do Polski wróciła po wojnie, którą spędziła we Lwowie, Kirgistanie i Moskwie. W 1948 r. została dyrektorem Teatru Żydowskiego w Łodzi. W 1955 r. stanęła zaś na czele nowo powstałego Państwowego Teatru Żydowskiego w Warszawie.


Jej pierwszym powojennym filmem, który okazał się jej największym sukcesem kinowym była czechosłowacka produkcja "Sklep przy głównej ulicy" z 1965 r. w reżyserii Jana Kadara i Elmara Klosa. Rola Rozalii Lautmannovej przyniosła Kamińskiej wyróżnienie specjalne na festiwalu w Cannes, nominację do Złotego Globu w kategorii najlepsza aktorka w dramacie oraz nominację do Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Statuetkę otrzymała wówczas Elizabeth Taylor za rolę "Kto się boi Virginii Woolf?". Kamińska była pierwszą i jak dotąd jedyną polską aktorką nominowaną do Oscara.


Wystąpiła też w "Czarnej sukni" Janusza Majewskiego, a po antysemickiej nagonce zamieszkała w Nowym Jorku. W 1970 r. zagrała w dramacie "Mój anioł stróż" w reżyserii Kadara. Zmarła 21 maja 1980 r. w Nowym Jorku. Została pochowana na cmentarzu Mount Hebron w części, gdzie spoczywa wielu artystów amerykańskiej sceny jidysz.


W swoim życiu zagrała w ponad 120 rolach, wyreżyserowała 65 przedstawień, przetłumaczyła na język jidysz blisko 60 sztuk.


Imię Idy Kamińskiej i jej matki Estery Rachel nosi obecnie Teatr Żydowski w Warszawie.


Uhonorowanie Idy Kamińskiej w Alei Gwiazd to początek obchodów 125 rocznicy urodzin aktorki, zaplanowanych przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce do jesieni, a których zwieńczeniem ma być spektakl teatralny.


W ramach odsłonięcia gwiazdy, organizatorzy i fundatorzy we wtorek zaplanowali również pokaz filmu "Sklep przy głównej ulicy", który poprzedzi rozmowa z Arturem Hofmanem, prezesem TSKŻ oraz aktorem i reżyserem, który swoją karierę rozpoczynał w Teatrze Żydowskim.


Łódzka Aleja Gwiazd wzorowana jest na hollywoodzkiej Walk of Fame. Inicjatorem jej powstania w 1996 r. był Jan Machulski, a projektantem gwiazdy Andrzej Pągowski. Pierwsza mosiężna gwiazda, Andrzeja Seweryna, została wmurowana dwa lata później.


Dotąd odsłonięto blisko 100 gwiazd, którymi uhonorowano zasłużonych dla polskiej kinematografii m.in. reżyserów - Krzysztofa Kieślowskiego, Andrzeja Wajdę, Romana Polańskiego, Krzysztofa Zanussiego, Janusza Morgensterna, Stanisława Bareję, Jerzego Antczaka, Wojciecha Jerzego Hasa, Krzysztofa Zanussiego; aktorów i aktorki - Tadeusza Łomnickiego, Krystynę Jandę, Janusza Gajosa, Gustawa Holoubka, Maję Komorowską, Cezarego Pazurę, Jana Machulskiego, Wojciecha Pszoniaka, Zbigniewa Cybulskiego, Stefana Jaracza, Leona Niemczyka; twórców muzyki filmowej - Wojciecha Kilara, Zbigniewa Preisnera, Henryka Kuźniaka oraz operatorów m.in. Pawła Edelmana i Jerzego Lipmana, a także producentów - m.in twórców filmu "Ida", czy autora filmów animowanych Tomasza Bagińskiego.(PAP)


Autor: Bartłomiej Pawlak


bap/ mhr/


Kraj i świat

2024-06-18, godz. 12:10 ME w pływaniu - polska sztafeta mieszana najszybsza w eliminacjach Polska sztafeta mieszana 4x100 m stylem zmiennym była najszybsza w porannych eliminacjach i wieczorem powalczy o medal mistrzostw Europy w pływaniu, które trwają… » więcej 2024-06-18, godz. 12:10 MF: w 2025 r. budżet po raz pierwszy zasilą wpływy z podatku minimalnego W 2025 r. budżet po raz pierwszy zasilą wpływy z podatku minimalnego - wskazano w opublikowanych na stronach MF założeniach do projektu budżetu na 2025 r… » więcej 2024-06-18, godz. 12:10 Zadebiutował nowy singiel Natalii Kukulskiej - „Dobrostan” We wtorek 18 czerwca na muzycznych platformach streamingowych pojawił się najnowszy utwór Natalii Kukulskiej, zatytułowany „Dobrostan”. Piosence towarzyszy… » więcej 2024-06-18, godz. 12:10 ME 2024 - w środę kluczowy mecz Chorwatów, Niemcy zagrają z Węgrami W środę swój drugi mecz w grupie B piłkarskich mistrzostw Europy rozegra Chorwacja. Po porażce z Hiszpanią 0:3, w Hamburgu (godz. 15.00) zmierzy się z Albanią… » więcej 2024-06-18, godz. 11:50 "La Repubblica": Tusk "tkaczem" porozumienia w UE po wyborach europejskich Donald Tusk jest 'tkaczem' nowego porozumienia w sprawie większości w Parlamencie Europejskim i obsady najważniejszych stanowisk w UE - pisze dziennik „La… » więcej 2024-06-18, godz. 11:50 Zachodniopomorskie/ Wypadek z udziałem żołnierza podczas szkolenia w Zegrzu Pomorskim Żołnierz 8 Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego doznał obrażeń ciała w trakcie szkolenia na placu ćwiczeń jednostki w Zegrzu Pomorskim. Leży w szpitalu… » więcej 2024-06-18, godz. 11:50 Tour de France - w 2026 roku wyścig rozpocznie się w Barcelonie W 2026 roku Tour de France rozpocznie się w Barcelonie - poinformował we wtorek organizator największego wyścigu kolarskiego, firma Amaury Sport Organisation… » więcej 2024-06-18, godz. 11:50 MON zaprasza na kolejne edycje programu "Trenuj z wojskiem" Resort obrony narodowej zaprasza na kolejne edycje programu 'Trenuj z wojskiem' - bezpłatnych, jednodniowych ćwiczeń dla cywilów z wojskowymi instruktorami… » więcej 2024-06-18, godz. 11:40 ME 2024 - Mbappe: jakieś pomysły na maskę? 'Jakieś pomysły na maskę?' - zapytał na platformie X Kylian Mbappe, który w poniedziałek w wygranym przez Francję 1:0 meczu z Austrią złamał nos. Obie… » więcej 2024-06-18, godz. 11:30 Agnieszka Rasińska-Bóbr, Marcin Hamkało i Marta Skibińska wicedyrektorami Instytutu Książki Agnieszka Rasińska-Bóbr, Marcin Hamkało i Marta Skibińska zostali wyznaczeni przez dyrektora Instytutu Książki Grzegorza Jankowicza na jego zastępców -… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »