Radio Opole » Obieżyświat » Aktualności

Aktualności

2024-06-01, 08:30

Z kart historii placu Św. Sebastiana [ZDJĘCIA]

Na placu Św. Sebastiana w Opolu [fot. Barbara Tyslik]
Na placu Św. Sebastiana w Opolu [fot. Barbara Tyslik]
W ubiegłym tygodniu, z doktor nauk przyrodniczych, Elżbietą Gołąbek, odwiedziliśmy plac Św. Sebastiana w Opolu, zapewniając, że tam powrócimy…
Tym razem w cieniu drzew i opodal fontanny, o historycznym zakątku tego miejsca opowie Urszula Zajączkowska, kustosz muzealny, a także autorka wielu książek o Opolu. M.in. „ Książę Jan Dobry. Ostatni Piast na Opolu i Raciborzu ” , „Ratusz w Opolu,” „Dawne widoki Opola”, „ Zamek Piastowski”, czy „Opole – stolica Województwa Opolskiego”.
2024-05-25, 08:30

Drzewa - nasi bracia [ZDJĘCIA]

Glediczja trójcierniowa na placu Św. Sebastiana [fot. Barbara Tyslik]
Glediczja trójcierniowa na placu Św. Sebastiana [fot. Barbara Tyslik]
O korzyściach, które czerpiemy obcując z drzewami, a także o znaczeniu drzew w krajobrazie miasta oraz jak chronić nasze zielone skarby i jakimi gatunkami drzew warto ubogacać miejskie tereny, będziemy dziś informować.

Ponadto dlaczego miejscem radiowego zajęcia z zakresu edukacji przyrodniczej wybrany został plac Św. Sebastiana w Opolu – wyjaśni doktor nauk przyrodniczych z Instytutu Inżynierii Środowiska i Biotechnologii Uniwersytetu Opolskiego, Elżbieta Gołąbek, która prowadzi badania m.in. obejmujące znaczenie i zastosowanie roślin w architekturze krajobrazu.
2024-05-18, 07:30

Z podróży po Meksyku [ZDJĘCIA]

El Popo - widok z miejscowości Santa Isabel de Cholula [fot. Renata Matusiak]
El Popo - widok z miejscowości Santa Isabel de Cholula [fot. Renata Matusiak]
Dziś odwiedzimy kraj położony w południowej części Ameryki Północnej, graniczący od północy ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki, na południu z Gwatemalą i Belize, a od zachodu ograniczone Oceanem Spokojnym, natomiast od wschodu wodami Zatoki Meksykańskiej i Morza Karaibskiego.
To Meksykańskie Stany Zjednoczone. Kraj, wyróżniający się m.in. dużą różnorodnością klimatyczną.
W magazynie Obieżyświat relacja znanej słuchaczom wszędobylskiej autostopowiczki, Renaty Matusiak z Kędzierzyna – Koźla.
2024-05-11, 07:30

Karnawał w Rio de Janeiro [ZDJĘCIA]

Na tematycznych platformach tańczą soliści [fot. Janusz Słodczyk]
Na tematycznych platformach tańczą soliści [fot. Janusz Słodczyk]
Najbardziej roztańczone miasto świata, utożsamiane z odbywającym się tam karnawałem, wpisanym w 2004 roku do Księgi Rekordów Guinnessa jako największa zabawa karnawałowa na świecie, czyli Rio de Janeiro dziś odwiedzimy.

W magazynie Obieżyświat trzecia część relacji z podróży do Brazylii, prof. Janusza Słodczyka z Uniwersytetu Opolskiego.
2024-05-04, 07:30

W Muzeum Hutnictwa Doliny Małej Panwi w Ozimku... [ZDJĘCIA]

Most wiszący w Ozimku ( z 1827 roku ) wykonany w całości z żelaza, uznany za najstarszy tego typu most na świecie [fot. Tadeusz Parcej]
Most wiszący w Ozimku ( z 1827 roku ) wykonany w całości z żelaza, uznany za najstarszy tego typu most na świecie [fot. Tadeusz Parcej]
Dziś, w dniu hutniczego święta odwiedzimy Muzeum Hutnictwa Doliny Małej Panwi w Ozimku, w którym są prezentowane uratowane - dzięki staraniom działającego tam Stowarzyszenia Doliny Małej Panwi – m.in. zabytkowe urządzenia i wyroby, jak np. wagi, piecyki, garnki i naczynia żeliwne sygnowane królewską koroną, a także żeliwna biżuteria, czy kolekcja broni czarnoprochowej, która była produkowana w ozimskiej hucie 200 lat temu.
Dziś i jutro wstęp do muzeum jest bezpłatny. Dodatkowo dziś (w godz. od 10 do 14) i jutro w niedzielę (od godz. 13 -17), odwiedzających będą oprowadzali członkowie stowarzyszenia
W magazynie Obieżyświat, pasjonat historii lokalnej, autor wielu książek, m.in. „ Historia, zabytki i ślady hutnictwa w Dolinie Małej Panwi”, prezes Stowarzyszenia Dolina Małej Panwi, a także Muzeum Hutniczego w Ozimku, dr Józef Tomasz Juros, podpowie dlaczego warto odwiedzić to miejsce. Nie tylko z okazji dzisiejszego święta DNIA HUTNIKA.
2024-04-27, 07:30

Amazonia - zielone płuca Ziemi. Relacja prof. Janusza Słodczyka [ZDJĘCIA]

Grupa Indian w okolicy Manaus prezentuje tradycyjne stroje i zwyczaje [fot. Janusz Słodczyk]
Grupa Indian w okolicy Manaus prezentuje tradycyjne stroje i zwyczaje [fot. Janusz Słodczyk]
Tym razem będzie to zupełnie inna relacja z Brazylii, bo z regionu Amazonii, którego większa część powierzchni znajduje się właśnie w granicach tego państwa.

O zielonych płucach Ziemi, o rozległym, dzikim, z niezwykle bogatą florą i fauną wilgotnym lesie równikowym, a także żyjącej tam rdzennej ludności – plemionach indiańskich, opowie profesor Janusz Słodczyk z Uniwersytetu Opolskiego.
2024-04-20, 07:30

Z prof. Januszem Słodczykiem - podróż bez biletu do Brazylii [ZDJĘCIA]

Wodospady Iguaçu na granicy Argentyny i Brazylii [fot. Janusz Słodczyk]
Wodospady Iguaçu na granicy Argentyny i Brazylii [fot. Janusz Słodczyk]
Opowieść z wyprawy do jednego z największych i najludniejszych państw świata, położonego w Ameryce Południowej, bez wątpienia zaciekawi nawet zwolenników bliskich, weekendowych wojaży. Tym bardziej, że będzie to relacja prof. Janusza Słodczyka z Uniwersytetu Opolskiego, cenionego geografa, naukowca i badacza, specjalizującego się w problematyce rozwoju planowania i przeobrażeń struktury przestrzennej oraz gospodarczej miast, autora wielu znamienitych popularnonaukowych książek, uzyskujących prestiżowe miano najlepszych podręczników akademickich…
Co więcej: badania przestrzeni miast i ich przeobrażeń zobowiązują do dalekich podróży i… ciekawych relacji również, które stałym słuchaczom magazynu Obieżyświat są bardzo dobrze znane.
Zatem w podróż bez biletu do Brazylii dziś wyruszamy.
2024-04-13, 07:30

Pogwarki o wiosennej przyrodzie [ZDJĘCIA]

Nad rzeką Odrą, w Opolu [fot. Barbara Tyslik]
Nad rzeką Odrą, w Opolu [fot. Barbara Tyslik]
Skoro do nas już przyszła radosna Pani Wiosna, kusząc do obserwacji budzącej się przyrody – w magazynie Obieżyświat, na jej powitanie, udamy się z Beatą Wielgosik, do Parku Krajobrazowego Góra Świętej Anny.

Jednak najpierw – za sprawą radiowej wyobraźni - proponujemy spacer nad rzeką Odrą, gdzie możemy także dojrzeć ciekawe wiosenne rośliny. Jakie? Podpowie nam ceniony botanik, nie tylko w kraju, ale i wśród światowych naukowców, prof. Arkadiusz Nowak, dyrektor Ogrodu Botanicznego – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej Polskiej Akademii Nauk w Powsinie.
2024-04-06, 07:15

Z prof. Arkadiuszem Nowakiem na tropie botanicznych zwiastunów wiosny [ZDJĘCIA]

Stanowisko złocieni polnej przy amfiteatrze opolskim [fot. Arkadiusz Nowak]
Stanowisko złocieni polnej przy amfiteatrze opolskim [fot. Arkadiusz Nowak]
Nawet po niezbyt najchłodniejszej zimie nadejście wiosny sprawia, że czujemy się bardziej ożywieni i pełni energii, na przykład do obserwacji przyrody.

W magazynie Obieżyświat o botanicznych zwiastunach wiosny, które możemy zobaczyć nawet w mieście, opowie prof. Arkadiusz Nowak, dyrektor Ogrodu Botanicznego - Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej Polskiej Akademii Nauk w Powsinie.
2024-03-30, 07:30

Wielkanocna podróż po Ziemi Opolskiej [ZDJĘCIA]

Bogdan Jasiński w Muzeum Wsi Opolskiej [fot. Barbara Tyslik]
Bogdan Jasiński w Muzeum Wsi Opolskiej [fot. Barbara Tyslik]
Dziś w magazynie Obieżyświat odbędziemy wielkanocną podróż po Ziemi Opolskiej.

O świątecznych tradycjach, m.in. procesjach konnych, a także zapomnianych zabawach jaką była na przykład walatka, opowie Bogdan Jasiński z Muzeum Wsi Opolskiej.
1234567

Zobacz także

2023-10-21, godz. 07:30 Z Trampem na bieszczadzkich szlakach... [ZDJĘCIA] W ubiegłym tygodniu Andrzej Kubiczek, prezes koła Tramp, działającego w Oddziale Regionalnym PTTK Śląska Opolskiego oraz Helena Kubiczek, pełniąca w tym… » więcej 2023-10-14, godz. 07:30 Tramp od kuchni [ ZDJĘCIA] W dzisiejszym wydaniu magazynu Obieżyświat, zatytułowanym „Tramp od kuchni”, o gotowaniu – nawet posiłków turystycznych – mowy nie będzie, lecz o… » więcej 2023-10-07, godz. 07:30 Na Szlaku Piastowskim - w Kaliszu [ZDJĘCIA] Pomysłodawca i organizator biesiad turystycznych w brzeskiej Kafejce pod Globusem, Jan Janota, który został uhonorowany przez Zarząd Główny PTTK elitarnym… » więcej 2023-09-30, godz. 07:30 W Muzeum Wsi Opolskiej - Targi Miodów i Rzemiosła [ZDJĘCIA] Jutro (01.10), najsłodszym miejscem w naszym regionie będzie…Muzeum Wsi Opolskiej, gdzie – za sprawą cyklicznej imprezy plenerowej, wyczekiwanej przez smakoszy… » więcej 2023-09-23, godz. 07:30 W Muzeum Wsi Opolskiej - o twórcach ludowych [ZDJĘCIA] W ramach odbywających się we wrześniu Europejskich Dni Dziedzictwa, które w tym roku inspirowały do utrwalania pamięci o niematerialnym dziedzictwie kulturowym… » więcej 2023-09-16, godz. 07:30 Beata Wielgosik o słynnych żyrowskich rodach [ZDJĘCIA] Park Krajobrazowy „Góra Świętej Anny”, który w tym roku fetuje 35-lecie działalności słynie nie tylko z urzekającej przyrody i znakomicie wyznaczonych… » więcej 2023-09-09, godz. 07:30 Krzyżowice - na Szlaku Polichromii Brzeskich [ZDJĘCIA] „ Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń ”- pod takim hasłem odbywają się tegoroczne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce. Np. dziś, w Muzeum… » więcej 2023-09-02, godz. 07:30 Weekend w Krasiejowie [ZDJĘCIA] Dziś raz jeszcze odwiedzimy Krasiejów. Najstarszą miejscowość w gminie Ozimek, która – za sprawą prowadzonych tam największych w Polsce wykopalisk paleontologicznych… » więcej 2023-08-26, godz. 07:30 Bułgaria - miejsca, które warto odwiedzić [ZDJĘCIA] Dziś ponownie odbędziemy wirtualną podróż do Bułgarii. Jacek Michalski, opolski podróżnik i przewodnik turystyczny, a także pilot i organizator wycieczek… » więcej 2023-08-19, godz. 07:30 Jacek Michalski o górskich szlakach turystycznych w Bułgarii [ZDJĘCIA] Dziś odwiedzimy kraj słynący z różnorodności krajobrazu. M.in. pięknych, piaszczystych plaż zachęcających do leniuchowania, a także będziemy wędrować… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »