Radio Opole » Dobry wieczór, tu Opole » Posłuchaj rozmów z naszymi gośćmi

Posłuchaj rozmów z naszymi gośćmi

2024-05-16, 15:00

"Dziennikarz jest częścią systemu medialnego" - ks. prof. Marek Lis

Ks. Marek Lis [fot. Justyna Krzyżanowska]
Ks. Marek Lis [fot. Justyna Krzyżanowska]
Czy współcześnie można jeszcze uprawiać dziennikarstwo niezależne? Dlaczego, zamiast rzetelnych wiadomości, mamy coraz częściej "show", w którym trudno rozpoznać, kto dziennikarz a kto rozmówca. O tym, jak zmienia się współczesne dziennikarstwo rozmawialiśmy z medioznawcą, ks. prof. Markiem Lisem.
2024-05-14, 09:50

Kanada - jak się tu żyje, pytamy Katarzynę Rdzanek

Katarzyna Rdzanek [fot. Łukasz Fura]
Katarzyna Rdzanek [fot. Łukasz Fura]
Ostatnio wśród youtuberów modne są krótkie zestawienia rzeczy, które im się podobają i tych, których nienawidzą w kraju zamieszkania, ale nie urodzenia. Z naszym gościem, Katarzyną Rdzanek, obywatelką Polski i Kanady, pobawiliśmy się w taki ranking. Sprawdziliśmy także jak z perspektywy czasu i odległości zmienił się jej stosunek do
ojczyzny.
2024-05-13, 11:41

"Tydzień Bibliotek to ogólnopolska akcja promocji czytelnictwa i samych bibliotek" - Marcin Sawicki z WBP w Opolu

"Biblioteka - miejsce na czasie" hasłem 21. Tygodnia Bibliotek - zobacz, co szykuje się w Opolu! [fot. https://pixabay.com/pl]
"Biblioteka - miejsce na czasie" hasłem 21. Tygodnia Bibliotek - zobacz, co szykuje się w Opolu! [fot. https://pixabay.com/pl]
Marcin Sawicki [fot. archiwum prywatne]
Marcin Sawicki [fot. archiwum prywatne]
Tydzień Bibliotek to jedna z wielu ogólnopolskich akcji, której celem jest pokazanie, że ich działalność może być urozmaicona i atrakcyjna, a ponieważ maj od dawna w Polsce kojarzy się z książkami, więc skorzystaliśmy z podwójnej okazji, by o współczesnym czytelnictwie porozmawiać z Marcinem Sawickim z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu.
2024-05-10, 09:05

Dariusz Romanowski o nieudanych produkcjach w patriotycznej kinematografii

Dariusz Romanowski [fot. Jarosław Madzia]
Dariusz Romanowski [fot. Jarosław Madzia]
"Czerwone maki" Krzysztofa Łukaszewicza to ostatnia polska superprodukcja historyczno-patriotyczna. Reżyser miał do dyspozycji spory budżet, dobrych aktorów i nośny temat: batalię o Monte Cassino. Co z tego wyszło? Złośliwie można powiedzieć to co zwykle, dzieło patetyczne, ale nudne. O patriotycznych "zakalcach" w naszej kinematografii rozmawialiśmy z Dariuszem Romanowskim.
2024-05-09, 11:05

Małgorzata Kornaga o mobilizowaniu do obywatelskiej aktywności

Małgorzata Kornaga [fot. Radio Opole]
Małgorzata Kornaga [fot. Radio Opole]
Małgorzata Kornaga przez wiele lat była dziennikarką, radiową i telewizyjną. Teraz realizuje się w innych sferach: jest radną, działa w stowarzyszeniach: ZAKSA - Strzelce Opolskie i "Działamy". W naszym programie opowie o tym, jak mobilizować siebie i otoczenie do obywatelskiej aktywności.
2024-05-08, 10:13

O insurekcji kościuszkowskiej i jej najważniejszym dokumencie Uniwersale połanieckim z historykiem Grzegorzem Bortnikiem.

Grzegorz Bortnik [fot. Justyna Krzyżanowska]
Grzegorz Bortnik [fot. Justyna Krzyżanowska]
W majowej "kumulacji" świąt i rocznic państwowych najmniej chyba mówi się o insurekcji kościuszkowskiej i jej najważniejszym dokumencie czyli Uniwersale połanieckim. I choć każdy przynajmniej słyszał o naczelniku Tadeuszu Kościuszce to z głębszą wiedzą na ten temat jest krucho. O tym pierwszym, po dwóch rozbiorach, zrywie niepodległościowym Polaków porozmawiamy z historykiem Grzegorzem Bortnikiem.
2024-05-07, 10:27

"My, skrajnie otyli" - posłuchaj rozmowy z autorką reportażu o Polakach chorych na otyłość skrajnie olbrzymią

Magdalena Gajda [fot. archiwum prywatne]
Magdalena Gajda [fot. archiwum prywatne]
Dwie trzecie polskich żołnierzy ma nadwagę, a 17 procent jest otyła - wynika z badań Narodowego Programu Zdrowia. Najcięższy wojskowy miał 189 kg! Ale ten problem dotyka wielu środowisk i narasta. O to, dlaczego tyjemy, nomen omen, na potęgę i jakie są konsekwencje - zapytaliśmy Magdalenę Gajdę, autorkę książki "My, skrajnie otyli".
1234567

Zobacz także

2024-03-29, godz. 11:12 O jajku jako ważnym symbolu naszej kultury rozmawiamy z etnografką z Muzeum Śląska Opolskiego Zanim wyląduje na stole wielkanocnym pod różnymi postaciami, porozmawiajmy o jajku jako ważnym symbolu naszej kultury. Jajko kojarzy się z życiem, ale pojawia… » więcej 2024-03-28, godz. 08:52 "Mnie się film podobał" - Dariusz Romanowski o "Białej odwadze" "Biała odwaga" Marcina Koszałki to pierwszy film fabularny, który porusza problem kolaboracji górali z hitlerowcami. O tym, czy zadowolił historyków, czy… » więcej 2024-03-27, godz. 14:03 Gratka dla miłośników Bohdana Butenki! Kultowy bohater Gapiszon powraca w nowych historiach Na bajkach z jego ilustracjami wychowało się kilka pokoleń Polaków i, choć od kilku lat nie żyje, właśnie wyszła książka Bohdana Butenki z nowymi przygodami… » więcej 2024-03-26, godz. 08:13 "Na całe województwo mam około 500 tys. złotych" - nowa konserwator zabytków o budżecie na zabytki Jednym z uciążliwych efektów kolejnych kampanii wyborczych są wszechobecne plakaty i banery, które wiszą miesiącami szpecąc otoczenie. Ofiarami padają… » więcej 2024-03-25, godz. 08:49 "Nie zdajemy sobie sprawy, ile smacznych i zdrowych rzeczy pojawia o tej porze roku w przyrodzie" Audycję zaczęliśmy od rozmowy od potrawy, bez której trudno sobie wyobrazić wielkanocny stół, czyli o jajkach. Potem przeszliśmy do tego, że nie zdajemy… » więcej 2024-03-22, godz. 11:15 Jak pogodzić mobilność społeczną z rezygnacją z paliw kopalnych? Czym będziemy się poruszać za kilkadziesiąt lat? Czy kosmicznymi pojazdami jak z filmów s-f, a może, ze względu na ochronę środowiska, wrócimy do staroświeckich… » więcej 2024-03-21, godz. 11:14 "Jest wiele gałęzi życia, które hotel załatwia za gościa" - Tomasz Kunstler o trendach w branży hotelarskiej Tęsknimy za ciszą i kontaktem z naturą, ale nie chcemy rezygnować z wygód. Stąd mnożą się hotele typu SPA w małych miejscowościach. Czy to taki rodzimy… » więcej 2024-03-20, godz. 16:30 Jak ważną rolę może pełnić teatr w różnych problemach psychicznych? Posłuchaj rozmowy z Agnieszką Włoch Jak pomóc dzieciom i młodzieży z problemami psychicznymi, nie traktując ich jak pacjentów? Jednym ze sposobów jest wciągnięcie ich w świat sztuki przez… » więcej 2024-03-19, godz. 10:51 Jak uczyć dzieci ekologii, aby motywować je do działania? „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie” - po lekkiej korekcie, te słowa Jana Zamoyskiego, sprzed 400 lat, pasują jak ulał do naszych… » więcej 2024-03-15, godz. 09:26 "Mogę się podpisać pod każdą z decyzji" - Dariusz Romanowski o werdykcie Akademii Filmowej w sprawie Oscarów Już dawno nie było takiej zgodności, jeśli chodzi o decyzje Amerykańskiej Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej! Obrazy nagrodzone Oscarami podobały się zarówno… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »