Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Publicystyka w Radiu Opole

Publicystyka w Radiu Opole

2024-05-16, 18:30

O zapowiedzi zwolnień grupowych i czterodniowym tygodniu pracy w programie Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa

O zapowiedzi zwolnień grupowych i czterodniowym tygodniu pracy w programie Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa
Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, do końca marca 159 firm zadeklarowało zwolnienia grupowe 17 tys. pracowników. Zwolnienia obejmą także sektor publiczny. Czy to, jak mówi część ekspertów, tylko echo spowolnienia i wzrostu kosztów? Jak wygląda sytuacja w opolskiej gospodarce?
2024-05-15, 19:00

Paweł Kampa: trzeba zadbać w Europie o demografię

Paweł Kampa: trzeba zadbać w Europie o demografię
Jedyny przedstawiciel Opolszczyzny na liście Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego, Paweł Kampa uważa, że warto byłoby zmienić ordynację, by woj. opolskie było osobnym okręgiem wyborczym.
2024-05-15, 19:00

Jerzy Gorzelik: przeciwnikom powiem "nie lękajcie się!"

Jerzy Gorzelik
Jerzy Gorzelik
-Liczymy na to, że na kolejnych posiedzeniach takie uchwały zapadną i także w sejmikach wojewódzkich. Na razie mamy obietnicę, że taką uchwałą zajmie się sejmik śląski, z Opola jeszcze odzewu nie otrzymaliśmy - powiedział Jerzy Gorzelik, perzewodniczący zarządu Ruchu Autonomii śląska, odnosząc się do apelu RAŚ "do samorządów zachodniej części województwa śląskiego i wschodniej części województwa opolskiego, gdzie spis powszechny wykazał znaczącą liczbę użytkowników języka śląskiego, o podjęcie uchwał zawierających apel do Prezydenta RP o podpisanie nowelizacji Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym.
2024-05-14, 19:00

Ryszard Skawiński o szansach Konfederacji na europosła z Opolszczyzny i Dolnego Śląska

"Nie będziemy nagradzać uchylania się od pracy" Ryszard Skawiński gościem Radia Opole
Po nieudanych wyborach na prezydenta Opola, Ryszard Skawiński będzie próbował swoich sił jako kandydat do Europarlemantu. W którym kierunku - jego zdaniem - powinna podążać wspólnota i dlaczego na liście Konfederacji znalazło się tak mało kandydatów z naszego regionu - między innymi o to pytaliśmy we wtorkowe popołudnie.
2024-05-14, 11:22

Piotr Bujak o wyzwaniach czekających Głogówek w nowej kadencji

"Jestem samorządowym idealistą i widzę możliwość współpracy z każdym" Piotr Bujak w Radiu Opole
Po raz pierwszy w historii, wybory na burmistrza Głogówka rozstrzygnęły się w pierwszej turze. Ponownie wygrał je Piotr Bujak, który do rady miejskiej wprowadził jednak zaledwie dwie osoby. Czy przy takim rozkładzie sił da się skutecznie zarządzać gminą i jakie będą jej priorytety przez najbliższe 5 lat - między innymi o to pytaliśmy we wtorkowe popołudnie.
2024-05-14, 06:00

Krzysztof Bosak: potrzebujemy pluralizmu w polskiej prawicowej reprezentacji w Parlamencie Europejskim

"Polska zasługuje na dojrzałą, konserwatywną prawice" Krzysztof Bosak w Radiu Opole
-W tej chwili Polaków o prawicowych poglądach w PE reprezentowali wyłącznie pro-unijni posłowie PiS. Aż 27! O wielu z nich nic nie słyszeliśmy przez ostatnie pięć lat, co oni tam w ogóle robią. I prawie żaden z nich nie nagłasniał tych spraw, o których my mówimy. Musimy tam wprowadzić ludzi, którzy będą mieli odwagę być zdecydowanym głosem sprzeciwu wobec złych tendencji, w które idzie Unia Europejska - mówił poseł Krzysztof Bosak, wicemarszałek Sejmu i jeden z liderów Konfederacji, odnosząc się do celów jakie stawia sobie to ugrupowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Ocenił też, że Konfederacja może liczyć na od 5 do 10 mandatów.

Ocenił także, że jego ugrupowanie od lat prawidłowo, choć krytycznie oceniało kierunek zmian w Unii Europejskiej, choćby w odniesieniu do Zielonego Ładu. Stwierdził również, że choćby większa obecność w Sejmie, czy to, że on sam jest wicemarszałkiem Sejmu świadczy o tym, że postulaty Konfederacji doceniane są przez coraz większą grupę wyborców.

-Mamy wpływ, ale nie tak duży jak byśmy chcieli. Na tym polega demokracja - odparł pytany o realny wpływ na rzeczywistość polityczną. Krzysztof Bosak podkreślił, że gruntowne zmiany na scenie politycznej nie dokonują się z dnia na dzień, że czasem jest to proces wieloletni, jak choćby we Francji, które według sondaży, wyśle w tym roku do PE najliczniejszą grupę wywodzącą się ze środowsk narodowców. Oskarżył przy okazji PiS o to, że od lat kopiuje postulaty wysuwane przez Konfederację, co odbiera jej wyborców.

Krzysztof Bosak zaapelował o udział w czerwcowych wyborach, zwracając uwagę, że dziś większość prawa przyjmowanego w Polsce stanowi implementację prawa unijnego. Stąd waga obecności polskich posłów w Parlamencie Europejskim.
2024-05-13, 19:00

Michał Dworczyk: po wyborach nie będzie trzęsienia ziemi w PE

Michał Dworczyk o swojej wizji UE po eurowyborach
- Na pewno nie będzie żadnego trzęsienia ziemi, bo ten skręt w prawo będzie liczony rzeczywiście w zwiększonej liczbie mandatów europosłów wywodzących się z partii centrowych, prawicowych, ale na pewno, tak jak czytałem różne opinie i oglądałem estymacje, nie będzie jakiegoś trzęsienia ziemi. Raczej ta liberalno-lewicowa większość, która dzisiaj rządzi w Parlamencie Europejskim, utrzyma stery. - mówił Michał Dworczyk (PiS), kandydat do PE z okręgu dolnośląsko-opolskiego. Wyraził jednak oczekiwanie na pewne zmiany: - Natomiast na pewno dzięki temu, że będzie więcej posłów, którzy mają prawicową wrażliwość, będzie można skuteczniej występować o sprawy ważne z punktu widzenia środowisk centro-prawicowych- dodał gość RO.

Odniósł się także do zapowiedzi poważnej korekty europejskiej polityki zbrojeniowej. W tym powołania stanowiska komisarza do spraw przemysłu zbrojeniowego.
-To jeden z powodów, dla których zdecydowałem się kandydować do Parlamentu Europejskiego, bo moja cała droga polityczna była związana z bezpieczeństwem., w związku z czym w PE chciałbym się zająć tym nowym obszarem. Dotąd był jasny podział: NATO - Unia Europejska. Dzisiaj ze względu na zmianę środowiska bezpieczeństwa UE wchodzi również w obszar obronny. Bardzo ważny, szczególnie z punktu widzenia takich krajów jak Polska.

Michał Dworczyk wyraził również nadzieję, że także polski przemysł zbrojeniowy skorzysta na tych zapowiedzianych wspólnych zakupach w Europie.

Rozmowę prowadził Ireneusz Prochera.
2024-05-09, 19:00

Bilans zysków i strat z obecności w UE. Debata Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa (09.05.2024)

Bilans zysków i strat z obecności w UE. Debata Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa
W tym roku w maju obchodzimy okrągłą 20. rocznicę wejścia Polski do UE. Jak wygląda bilans naszej obecności z punktu widzenia pracowników, przedsiębiorców dużych i małych oraz całej gospodarki?

Przy okazji dyskusji na temat podniesienia cen energii od 1 lipca, wróciła dyskusja na temat tego czy państwo kosztem wielu miliardów złotych, powinno dotować energię, by chronić pracowników i obniżać koszty działalności przedsiębiorcom. Czy powinno?

O tym m.in dyskutowali:
Grzegorz Adamczyk z "Solidarności"
Grzegorz Kulis z Business Centre Club
Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej

Program prowadził Ireneusz Prochera
2024-05-08, 15:42

Dr Tomasz Pawłuszko: ucieczka sędziego Szmydta nosi znamiona operacji służb specjalnych

Czy Polska lub NATO wyśle swoje wojska na Ukrainę? dr Tomasz Pawłuszko w Radiu Opole
-To wygląda trochę tak, jakby obce służby specjalne chciały "wyprowadzić" swojego człowieka zanim dopadną go polskie służby - tak o kulisach głośnej ucieczki sędziego Tomasza Szmydta mówił politolog dr Tomasz Pawłuszko z Uniwersytetu Opolskiego. Podkreślił też, że w sprawie jest wiele znaków zapytania. Ważne jest m.in. ustalenie do jakich danych sędzia miał dostęp, i co było przedmiotem jego działalności niesędziowskiej.

Dr Pawłuszko odniósł się w rozmowie także do informacji dotyczących rzekomego zaangażowania francuskich żołnierzy na Ukrainie i dyskusji dotyczącej nuclear sharing, czyli współdzielenia się USA z sojusznikami bronią nuklearną.
2024-05-08, 18:30

Barbara Kamińska: widzę się w roli efektywnego negocjatora

Barbara Kamińska: widzę się w roli efektywnego negocjatora
-Zawiązaliśmy koalicję i teraz trzeba usiąść i przekuć założenia na działania. Moją rolą pomiędzy dwoma największymi klubami nie będzie bycie rozjemcą, ale raczej efektywnym negocjatorem. - mówiła Barbara Kamińska (PO), która została wybrana na Przewodniczącą Rady Miasta Opola w nowej kadencji samorządu.

Przewodnicząca podkreślała, że wieloletnie doświadczenie samorządowe z pewnością pomoże jej w prowadzeniu prac Rady, w której 11 mandatów ma klub prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego a 10 Koalicja Obywatelska.

Barbara Kamińska podkreślała, że dzięki temu, że na poziomie samorządu i rządu władzę sprawują siły polityczne wywodzące się z tego samego środowiska, łatwiej będzie rozmawiać o pozyskaniu pieniędzy na duże inwestycje pro-rozwojowe w Opolu, które z racji tego, że jest stolicą regionu, ma duże potrzeby.
1234567

Zobacz także

2024-05-07, godz. 16:57 "Mam nadzieję, że ta kadencja będzie nawet lepsza od poprzedniej." Jacek Monkiewicz w Radiu Opole Gościem Radia Opole był Jacek Monkiewicz, który ponownie został wybrany starostą brzeskim. Samorządowca zapytaliśmy, czy niewielka większość w radzie… » więcej 2024-05-07, godz. 16:14 "Co roku zapowiada się, że matura będzie łatwiejsza." Marek Leśniak w Radiu Opole Dziś rozpoczęły się tegoroczne matury. W Radiu Opole rozmawialiśmy z opolskim wicekuratorem oświaty, Markiem Leśniakiem, którego zapytaliśmy między innymi… » więcej 2024-05-06, godz. 20:00 Marta Czech: Polakom należy się rzetelna informacja o tym, co dzieje się w Parlamencie Europejskim -Europarlamentarzyści nie wywiązują się z obowiązku informowania wyborców o tym, co dzieje się w Parlamencie Europejskim. Jak już zostaną wybrani to znikają!… » więcej 2024-05-06, godz. 18:45 Szymon Godyla: drugą kadencję najmłodszy radny Sejmiku -Dostałem ponad sześć i pół tysiąca głosów, startując z trzeciego miejsca w okręgu, gdzie liderem był pan Andrzej Buła. Jestem mile zaskoczony i dziękuję… » więcej 2024-05-02, godz. 19:08 Czy jawność zarobków spowoduje konflikty w miejscu pracy? Przy okazji tzw. długich weekendów, pracownicy szukają możliwości przedłużenia wypoczynku jak najmniejszym kosztem dni urlopowych. Jak na to powinni patrzeć… » więcej 2024-04-30, godz. 19:00 "Regionalne władze Nowej Lewicy nie robią nic, byśmy byli zauważalni" - Grzegorz Janiczak o eurowyborach i odpowiedzialności… Na listach Nowej Lewicy do Europarlamentu jest tylko jeden działacz z Opolszczyzny. W popołudniowej rozmowie Radia Opole pytaliśmy członka rady krajowej tego… » więcej 2024-04-30, godz. 18:30 Rolnicy nie będą już blokować dróg - Jerzy Sewielski o Zielonym Ładzie i śledztwie ws. nieprawidłowości w Izbie… Nadal nie wyjaśniono, kto odpowiada za zniknięcie ponad 40 tysięcy złotych z konta Izby Rolniczej w Opolu. Gościem popołudniowej rozmowy Radia Opole był… » więcej 2024-04-29, godz. 19:00 Rafał Pydych o rozbudowie S11, planach remontowych dla A4 oraz nowych obwodnicach na Opolszczyźnie Niedawno podpisano umowy na budowę kolejnych odcinków drogi ekspresowej S11. Chodzi o 3 etapy zakładające wydłużenie istniejącej trasy o ponad 46 kilometrów… » więcej 2024-04-26, godz. 11:23 Prof. Andrzej Antoszewski: nasza demokracja niebezpiecznie przechylona -Jest cały szereg powodów, by powiedzieć, że nasza demokracja przechyliła się tak niebezpiecznie, że powstają wątpliwości czy to jest jeszcze system… » więcej 2024-04-25, godz. 19:16 Debata "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa" o oskładkowaniu umów zleceń Będzie oskładkowanie umów, które dziś oskładkowane nie są. Mowa tu przede wszystkim o wszystkich zleceniach oraz o umowach o dzieło. Skutkiem może być… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »