Radio Opole » Wszystko o literaturze » Posłuchaj rozmów z gośćmi audycji

Posłuchaj rozmów z gośćmi audycji

2024-05-31, 15:48

Książki, które pomogą wprowadzić dzieci w świat muzyki

Karolina Kowal [fot. archiwum prywatne]
Karolina Kowal [fot. archiwum prywatne]
Nasza gościni, Karolina Kowal z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu, nie tylko wybrała i poleciła kilka książek, które wprowadzają najmłodszych w świat muzyki, ale prezentują one temat w dużo szerszym kontekście, od tego czym jest dźwięk, jak go doświadczamy i przeżywamy, jak powstawały różne instrumenty, aż po życie sławnych kompozytorów i piosenkarek. Wiele z tych pozycji, to jednak nie popularnonaukowe opracowania, ale najczęściej ciekawe dla młodego czytelnika, żywe i fabularne historie, w których poznaje to wszystko wraz z bohaterami.
2024-05-29, 15:27

"Contrition" - kontrowersyjny, ale ważny i potrzebny komiks

Magda Najbar [fot. archiwum prywatne]
Magda Najbar [fot. archiwum prywatne]
Z Magdą Najbar z Mediateki Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu rozmawiamy o jednym z najgłośniejszych komiksów roku 2023, czyli "Contrition" Carlosa Porteli i Keko. Ze względu na podjęty w nim temat pedofili, a zwłaszcza tego, jak postępować z jej sprawcami, wzbudził zainteresowanie nie tylko wielbicieli wciągającej fabuły (którą również posiada, co jest jego niewątpliwym atutem, bo zamiast częstej w ttakich przypadkach publicystyki, dostajemy żywą historię, prawdziwych ludzi ), czy komiksu jako takiego, ale również środowiska psychologów, terapeutów, prawników, czy etyków.
2024-05-29, 15:20

Co nowego w bibliotece Eichendorffa?

Ks. Marek Dziony [fot. Radio Opole]
Ks. Marek Dziony [fot. Radio Opole]
Gościem audycji był ks. Marek Dziony, dyrektor Centralnej Biblioteki Polsko-Niemieckiej im. J. von Eichendorffa w Opolu, który zaprezentował kilka nowości, a jak podkreślił w rozmowie, biblioteka znacznie poszerzyła swoją ofertę, m.in. o książki dla młodszych czytelników.

Oczywiście tematyka śląska pozostaje nadal w centrum pracy, więc wiele miejsca poświęciliśmy kolejnemu tomowi legend i podań, które zebrał Richard Kuhnau, a którego współwydawcą jest właśnie biblioteka.
2024-05-28, 15:05

"El roi" - podróż między epokami

Beata Skrzypczak [fot. materiały prasowe Wydawnictwa Lira]
Beata Skrzypczak [fot. materiały prasowe Wydawnictwa Lira]
Debiutancka powieść Beaty Skrzypczak łączy w sobie elementy fantastyczne, czy bardziej mitologiczne, nawiązując do dawnych legend, jak i do tekstów starotestamentowych, a zarazem jest opowieścią o żydowskiej społeczności Nowego Sącza. Dla autorki, jak sama podkreśla w rozmowie, jest zarazem podróżą do własnych korzeni, jednak pisaną z myślą o rzeczach uniwersalnych i zapewne bliskich dla większości czytelników.
2024-05-14, 12:41

Z Agatą Kunderman o "Wodach czerwonych"

Agata Kunderman [fot. archiwum prywatne]
Agata Kunderman [fot. archiwum prywatne]
Chociaż najnowsza powieść Agaty Kunderman jest połączeniem klasycznego kryminału z thrillerem, to zawiera również ciekawy kontekst społeczno-obyczajowy, chociażby mobbingu, czy regulacji prawnych dotyczących składowania niebezpiecznych odpadów. Jest też zdecydowanie "układanką" dla cierpliwych czytelników, którzy lubią połączenie kilku równoległych historii, oraz dla tych, którzy lubią nowinki ze świata kryminalistyki i kryminologii. O niektórych, bo przecież nie można w tym przypadku zdradzić czytelnikom zbyt wiele, autorka opowiedziała w audycji, a dobrą informacją dla tych którym spodobają się przygody Niemiłki i Starskiej, będzie na pewno ta, że pisze już kolejną.
2024-05-07, 12:12

Dr Anna Gnot o twórczość Oty Filipa

Anna Gnot i Paweł Marcinkiewicz [fot. Daria Pakuła]
Anna Gnot i Paweł Marcinkiewicz [fot. Daria Pakuła]
Na zaproszenie Uniwersytetu Opolskiego w ramach XXI Opolskiego Festiwalu Nauki gościła z wykładem dr Anna Gnot, badaczka twórczości Oty Filipa. Literaturoznawczyni, wspólnie z prof. UO Pawłem Marcinkiewiczem odwiedziła również Radio Opole, aby przybliżyć słuchaczom życie i twórczość pisarza, którego kilka książek już ukazało się z języku polskim, a niebawem ukaże się kolejna w Wydawnictwie Książkowe Klimaty.
2024-05-06, 08:37

Rozmowa o misiu do kochania i fisharmonii. Posłuchaj rozmowy z Hubertem Klimko-Dobrzanieckim

Hubert Klimko-Dobrzaniecki podczas spotkania w MBP w Opolu [fot. materiały MBP]
Hubert Klimko-Dobrzaniecki podczas spotkania w MBP w Opolu [fot. materiały MBP]
W rozmowie z Hubertem Klimko-Dobrzanieckim próbujemy nie tylko opowiedzieć o jego dwóch, pozornie różnych książkach, czyli 'Fisharmonii. Snówpowiązałce" i "Bangsim. Misiu do kochania", ale, podobnie jak ich bohaterowie, snujemy opowieść o "życiu". Odrobinę obalamy mity, biograficzne legendy, a czasami być może tworzymy nowe. To co jednak najważniejsze, to zachęcić do ich lektury i wciągnąć do wspólnej, literackiej rozmowy.
2024-05-06, 08:34

Czy cyrograf to po prostu umowa?

Mira "Sonne" Morawska [fo. archiwum prywatne]
Mira "Sonne" Morawska [fo. archiwum prywatne]
Bohater "komornika dusz", gdyby nie sporych rozmiarów rogi, byłby po prostu eleganckim urzędnikiem-urzędniczką, egzekwującym treść umowy. Mamy przecież wolną wolę i powinniśmy wiedzieć co podpisujemy. Kiedy jednak mamy do czynienia z mistrzem manipulacji, trudno nam będzie to jednoznacznie rozstrzygnąć. W takich właśnie sytuacjach znajdują się bohaterowie i bohaterki opowieści, którą napisała Mira "Sonne" Morawska, gościni audycji.
2024-04-29, 13:55

Tajemnicza i złowroga zielona butelka

Aneta Włodarz [fot. archiwum prywatne]
Aneta Włodarz [fot. archiwum prywatne]
Choroba alkoholowa nigdy nie skupia się wyłącznie na osobie uzależnionej, ale zawsze dotyka całej rodziny. Najtrudniej wytłumaczyć to dzieciom, a taką próbę podjął Artur Gębka wspólnie z ilustratorką Agatą Dudek, w swojej książce "Butelka taty", wydanej przez Wydawnictwo Widnokrąg, o której opowiada Aneta Włodarz z Oddziału Dziecięco-Młodzieżowego Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu.
2024-04-24, 14:00

Królik po islandzku. Posłuchaj rozmowy z Grzegorzem Kasdepke

Spotkanie autorskie z Grzegorzem Kasdepkem w ODM Filii nr 17 MBP w Opolu [fot. Rafał Mielnik, źródło: https://www.facebook.com/media]
Spotkanie autorskie z Grzegorzem Kasdepkem w ODM Filii nr 17 MBP w Opolu [fot. Rafał Mielnik, źródło: https://www.facebook.com/media]
Spotkanie autorskie z Grzegorzem Kasdepkem w ODM Filii nr 17 MBP w Opolu [fot. Rafał Mielnik, źródło: https://www.facebook.com/media]
Spotkanie autorskie z Grzegorzem Kasdepkem w ODM Filii nr 17 MBP w Opolu [fot. Rafał Mielnik, źródło: https://www.facebook.com/media]
Gościem audycji jest Grzegorz Kasdepke, autor znany głównie z książek dla młodych czytelników (i o nowej przygodzie detektywa Pozytywki również wspomnimy), jednak tym razem porozmawiamy o "dorosłej" książce, którą napisał wspólne z Hubertem Klimko-Dobrzanieckim, zatytułowanej "Królik po islandzku". Książka złożona z opowiadań, jest jak rozmowa dwóch przyjaciół, o łączących ich pasjach, także kulinarnych, o własnej, a często jak się okazuje, wspólnej wielu czytelnikom historii.
1234567

Zobacz także

2024-03-27, godz. 15:40 "W lesie, w drewnianym domku" Gościem audycji było dwóch poetów: Michael Krüger, który przyjechał na zaproszenie Uniwersytetu Opolskiego w ramach XXI Opolskiego Festiwalu Nauki oraz… » więcej 2024-03-26, godz. 12:07 Zakazane kontakty Gościem audycji był Miklos Mitrovits, historyk, który w swojej książce "Zakazane kontakty", wydanej przez IPN, opisał kontakty opozycji polskiej i węgierskiej… » więcej 2024-03-25, godz. 16:01 Na tropie motywów literackich Literacka Agencja Detektywistyczna nie tylko tropi nieszczęśników opętanych motywami literackimi, ale skrywa jeszcze jedną tajemnicę, misji specjalnego agenta… » więcej 2024-03-19, godz. 15:44 Nowości Biblioteki Muzycznej w Opolu W rozmowie z Krzysztofem Kosem, kierownikiem biblioteki muzycznej, będącej oddziałem WBP w Opolu, omówiliśmy kilka nowych pozycji z jej zbiorów. Są tu zarówno… » więcej 2024-03-18, godz. 15:16 Walser - budowanie zaufania do świata Gościem audycji był prof. Łukasz Musiał z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który przygotowuje właśnie nową książkę z przekładami krótkich… » więcej 2024-03-11, godz. 15:18 Wyprawa do "Martwej strefy". Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Stephena Kinga już 21 marca Gość audycji Kuba Branicki zaprasza do lektury kolejnej i znów nieco innej w charakterze, książki Stephena Kinga. W "Martwej strefie" odnajdziemy zarówno… » więcej 2024-03-04, godz. 16:01 Śmiech to dobre antidotum, ale w świecie amerykańskich seriali komediowych, również coś więcej Autorka i gościni audycji, Magda Kosińska-Król - w książce „Antidotum. Historia amerykańskich seriali komediowych” - poddała analizie nie tylko najbardziej… » więcej 2024-02-28, godz. 14:50 Książki o kotach z okazji Światowego Dnia Kota Z okazji kociego święta nasza gościni, Karolina Kowal z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu, opowiedziała o wybranych książkach, których bohaterami… » więcej 2024-02-27, godz. 09:40 Portrety polskich poetów na wystawie w Opolu Do 16 marca w Galerii WuBePe w Opolu można oglądać wystawę "Twarze współczesnych poetów polskich". Składa się na nią 39 portretów - grafik autorstwa… » więcej 2024-02-20, godz. 14:40 Z Radosławem Wiśniewskim o zimowym "Syfonie" i wyjątkowym tomie Anety Kamińskiej "Pokój z widokiem na wojnę" W audycji rozmowa z Radosławem Wiśniewskim, wydawcą z K.I.T. Stowarzyszenia Żywych Poetów z Brzegu, ale również poetą i organizatorem spotkania literackiego… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »